Wkładki dla dzieci

CennikUmów się na wizytę

Stopy dziecka nie stanowią miniatury stopy dorosłego człowieka. Ich stopy ciągle rosną , zmienia się ich kształt, długość, szerokość. Dlatego na tym etapie życia wszelkie nieprawidłowości w kwestii obuwia mogą odbić się na zdrowiu dziecka w kolejnych latach. To w rękach rodziców leży dobro dzieci, ich zdrowie, od nich zależy, czy będą musiały one w przyszłości zmagać się z dyskomfortem chodzenia, bólem kręgosłupa, wadami postawy. Biorąc ten fakt pod uwagę uzasadnione staje się skorzystanie z usług specjalistów będących w stanie wyprodukować wkładkę do butów dostosowaną do potrzeb konkretnego dziecka.

Zdrowe stopy a rozwój dziecka

W momencie narodzin stopa niemowlęcia nie jest w pełni ukształtowana. Kości znajdujące się w stopach najmłodszych tuż po przyjściu na świat mają postać delikatnej chrząstki, która nie stawi oporu zbyt sztywnym lub za ciasnym butom i może dojść do deformacji. Największa zmiana budowy oraz funkcji stopy zachodzi od momentu, kiedy dziecko zaczyna chodzić, biegać, skakać.

W tym okresie nieocenioną rolę odgrywa obuwie, jednak jego wpływ dotyczy nie tylko stóp, ale również innych struktur kostnych anatomii dziecka. Właściwy rozwój stopy ma wpływ na odpowiedni zdrowy wzrost i rozwój młodego człowieka. To od niej w dużej mierze zależy prawidłowy rozwój kręgosłupa, i tym samym postawa dziecka.

Wszelkie nieprawidłowości w budowie stopy sprzyjają pojawianiu się zaburzenia biomechaniki bioder oraz kolan, co skutkuje nieprawidłowościami w ich rozwoju. Dlatego pomiędzy pierwszym rokiem życia dziecka a jego siódmymi urodzinami (między 8. a 10. rokiem życia, nogi uzyskują formę i układ, który raczej już się nie zmieni), należy szczególną uwagę zwracać na dobór obuwia i znajdujących się w nich wkładek.

Rzeczywista pomoc wkładek ortopedycznych

U osób dorosłych wkładki ortopedyczne nie skorygują wady stóp. W podeszłym wieku, pomagają one jedynie lepiej radzić sobie z obciążeniem, minimalizować dolegliwości bólowych w trakcie chodzenia oraz stania. U dzieci i młodzieży korekcja wady stopy (a więc i postawy) jest jak najbardziej możliwa. Wynika to z faktu, iż wkładki ortopedyczne dla dzieci korygują układ kości, nie zaś mięśniowo-więzadłowy, który je podpiera.

Wizyta w gabinecie specjalisty

W przypadku dzieci ważne są wizyty kontrolne w gabinecie ortopedy. Pierwsza taka wizyta ma miejsce już w pierwszym miesiącu życia, kiedy to specjalista sprawdzi m.in. czy głowa kości udowej pasuje do panewki. Kolejna profilaktyczna wizyta powinna odbyć się kilka miesięcy po tym, kiedy dziecko zacznie chodzić. Ortopeda sprawdza wtedy, czy dziecko prawidłowo układa stopy.

Czasami zdarza się, że lekarz zauważa jakiś problemy, które w przyszłości mogą prowadzić do poważnych wad stóp, wad postawy. W takiej sytuacji specjalista zaleca, aby zaopatrzyć dziecko w specjalne dostosowane do potrzeb malucha, indywidualnie modelowane, wkładki ortopedyczne, które:

  • wspierać będą mięśnie i właściwe ułożenie stopy,
  • spełniają unikalną rolę w procesie leczenia,
  • nie ograniczają rozwoju dziecka,
  • poprawiają komfort chodzenia.

Takie wkładki ortopedyczne można zakładać do codziennych butów dziecka.

badanie stóp

Sprawy, o których rodzice nie powinni zapominać

Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku najmłodszych buty ortopedyczne i wkładki ortopedyczne powinny jedynie wspomagać ćwiczenia korekcyjne. Nie zalecane jest zaopatrywanie dzieci we wkładki ortopedyczne bez połączenia tego z właściwie dobranymi ćwiczeniami korekcyjnymi. W przeciwnym wypadku istnieje możliwość pogłębienia występującej wady.

Drugą ważną sprawą, o której rodzice nie powinni zapominać, jest to, żeby nie podejmować decyzji o stosowaniu przez dziecko wkładki ortopedycznej, samodzielnie. Poza lekarzami ortopedami, osobami, które mogą podjąć decyzję o potrzebie wsparcia stóp wkładkami do butów, są fizjoterapeuci, neurolodzy, podolodzy, oraz osteopaci.

Z drugiej strony, właściwie dobrana wkładka żelowa do stóp lub wkładka silikonowa do stóp razem z odpowiednimi obuwiem ortopedycznym i ćwiczeniami w przypadku dzieci w okresie intensywnego kształtowania kości może wpłynąć na eliminację takich problemów jak koślawość lub szpotawość kolan, lordoza, kifoza piersiową. Sekret odpowiednio dobranej wkładki, polega na prawidłowym rozkładzie ciężaru ciała na całej powierzchni podeszwowej stopy dziecka.

CennikUmów się na wizytę