terapia kończyny

CennikUmów się na wizytę

Złamania kości to urazy, które prowadzą do unieruchomienie kończyn, na długi czas. Wymagają one od pacjenta cierpliwości, ponieważ wykonywanie zwykłych czynności gdy ręka bądź noga znajdują się w gipsowym pancerzu, staje się niezwykle trudne. Złamania kończyn w dużej mierze ograniczają samodzielność.

Mimo, że czas powrotu do codziennych obowiązków zależy głównie od rodzaju złamania i tempa zrastania się kości, to nie da się ukryć, że przebieg leczenia leży również w rękach fizjoterapeuty specjalizującego się w rehabilitacji po złamaniu kończyn. Powrót do pełnej sprawności w dużej mierze uzależniony jest od komunikacji przebiegającej na linii lekarz – fizjoterapeuta - pacjent. Wszelkie niedopowiedzenia mogą znacząco wpłynąć na komfort życia leczonej osoby.

Złamania kończyn

Złamanie kości kończyn to stan, w którym ciągłość tkanki kostnej ulega przerwaniu. Jest ono problemem, z którym ortopedzi muszą mierzyć się wielokrotnie w trakcie kariery zawodowej. Oszacowano, że każdy z nas dwa razy w ciągu swojego życia przechodzi przez procedury medyczne związane ze złamaniem kości. Warto jednak podkreślić, że złamanie złamaniu nie jest równe. Specjaliści dzielą je na złamania:

 • częściowe - tzw. złamanie zielonej gałązki,
 • zupełne - jeśli kość została przerwana w całym obwodzie,
 • wieloodłamowe – w przypadku gdy nastąpiło przerwanie ciągłości kości, które podzieliło ją na więcej niż dwa fragmenty,
 • awulsyjne (występujące przede wszystkim u sportowców) – gdy kość ulega całkowitemu przerwaniu, i dodatkowo następuje oderwanie jej fragmentu,
 • zaklinowane – odłamy kostne zostają wbite „w siebie”
 • zamknięte –złamana kość nie narusza struktury skóry,
 • otwarte - złamana kość przerywa skórę.
 • Złamania dzieli się również biorąc pod uwagę ich przyczynę. W ten sposób wyróżniono złamania:
 • wysokoenergetyczne - za sprawą znacznej siły urazowej,
 • zmęczeniowe - powstałe na skutek powtarzających się przeciążeń kończyn,
 • patologiczne - ich przyczyną są zaburzenia zmniejszające odporność kości na działanie czynników mechanicznych.

Objawy

Bez względu na rodzaj złamania częstym jego objawem jest obrzęk w miejscu przerwania ciągłości kości. Drugim, zdecydowanie bardziej dokuczliwym, symptomem jest ból. Dolegliwości bólowe ulegają nasileniu podczas ruchu. U niektórych pacjentów dochodzi do całkowitej utraty czucia w kończynie. Przy złamaniu otwartym, po przerwaniu ciągłości skóry, występuje krwawienie.

Jak można pomóc?

Leczenie złamanej kończyny obejmuje nastawienie uszkodzonej kości, unieruchomienie całej kończyny za pomocą gipsu (lub szyny stabilizującej, czy też specjalnego aparatu) oraz w niektórych przypadkach operację. Niemniej ważnym etapem powrotu do sprawności jest rozpoczęta odpowiednio wcześnie rehabilitacja, która powinna odbywać się pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Rehabilitacja dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta

Jedynie doświadczony terapeuta jest w stanie rzetelnie określić stan zdrowia pacjenta. Przed rozpoczęciem właściwych zabiegów w gabinecie rehabilitacyjnym musi on ocenić stopień odczuwanego bólu w trakcie prób poruszania nogą/ręką oraz możliwości ruchowe kończyny dotkniętej urazem. Kolejnym etapem rehabilitacji np. po złamaniu nadgarstka jest praca nad mobilnością. Wdrożenie szybkiego ruchu u pacjenta po urazie przerywającym ciągłość kości ma duże znaczenie dla jego sprawności. Ćwiczenia skupiające się bezpośrednio na obszarze dotkniętym urazem, jak i te wzmacniające stawy wpływają na siłę złamanej kończyny oraz poprawę zakresu jej ruchu. U pacjentów, u których występują problemy z układem nerwowym, konieczna jest neuromobilizacja.

Fizjoterapia pacjentów po złamaniu kończyny

Osobom po złamaniu kości zaleca się zabiegi z zakresu fizjoterapii. Zarówno laseroterapia jak i krioterapia ułatwiają walkę z bólem i obrzękami. Niezastąpiona okazuje się być również elektrostymulacja, która poza zwalczaniem bólu, likwidowaniem stanów zapalnych, wzmacnia mięśnie oraz umożliwia zapobieganie ich zanikom. Rehabilitacja po złamaniu obejmować może również masaż oraz kinesiotaping. Zaklejenie taśmami jest w stanie przedłużyć w czasie efekty terapii uzyskanej w gabinecie rehabilitacyjnym.

CennikUmów się na wizytę