Witajcie w leczniczym świecie pszczół, czyli Apiterapia!

To, że pszczoły produkują miód, wszyscy wiemy, jednak niewiele osób jest w stanie wymienić inne produkty pszczele, a już zdecydowana większość nie zdaje sobie sprawy, jak zbawienne są one dla naszego zdrowia.

Oto mała lista:

 • miód,
 • pyłek kwiatowy,
 • wosk pszczeli,
 • propolis (kit pszczeli),
 • mleczko pszczele,
 • jad pszczeli,
 • pierzga,
 • zasklep miodowy.

Oczywiście sam miód jest najszerzej wykorzystywany w branży spożywczej. Od lat mówi się, że jest on zdrowszym zamiennikiem cukru, który wspiera naszą odporność. Pszczele produkty nie umknęły również uwadze branży kosmetycznej.

A wiedzieliście, że apiterapia była znana i wykorzystywana już w Starożytnych Chinach? W kolejnych latach jej zastosowanie nieco osłabło, by w XIX wieku, za sprawą medyka Philippa Terca, przeżyć swoisty renesans. Dziś ten rodzaj terapii wspina się na wyżyny popularności zarówno w medycynie niekonwencjonalnej, jak i tej konwencjonalnej.

Produkty pszczele – czemu są tak wyjątkowe?

Przede wszystkim przez wysoką zawartość cennych i, co najważniejsze, łatwo przyswajalnych składników, do których należą białka, aminokwasy, enzymy, kwasy organiczne, a także witaminy i biopierwiastki. Wszystko to sprawia, że wyroby mają działanie wzmacniające, bakteriobójcze i regenerujące.

Pszczeli świat, a kości, stawy i mięśnie

Choć najbardziej dostępnym i najszerzej stosowanym produktem jest miód, to chcemy Wam przybliżyć kilka innych perełek, które mają szerokie zastosowanie w fizjoterapii i nie tylko.

Jad pszczeli (apitoksyna)

Najbardziej kontrowersyjny z pszczelich wytworów. Przecież, jeśli to jad to na pewno zabójczy i szkodliwy! A no właśnie nie do końca.

Owszem, wytwarzany jest, by zapewnić bezpieczeństwo królowej i całemu ulowi, jednak dla człowieka okazał się mieć szereg zbawiennych właściwości. Wysuszony jad pszczeli posiada całą listę wartościowych substancji organicznych i nieorganicznych, zaczynając od enzymów i peptydów, a kończąc na aminokwasach i kwasach nukleinowych. Jego właściwości biologiczne są zależne od formy wprowadzenia go do organizmu oraz dawki. Postanowiono przeprowadzić eksperymentalne badania, stosując go na nieuszkodzoną skórę. Ustalono, że jego enzymy wykazują właściwości rozszczepiania kwasu hialuronowego i składników tkanki łącznej, co umożliwia przenikanie w głąb tkanek pozostałym substancjom jadu. Peptydy mają silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, przy równoczesnym zwiększeniu przepuszczalności warstw skóry. Kosmoceutyki na bazie jadu pszczelego poprawiają również krążenie krwi.

Najbardziej kontrowersyjną metodą leczenia apitoksyną jest wprowadzanie jej roztworu bezpośrednio do organizmu za pomocą wstrzyknięć. Taka terapia pomaga w leczeniu sztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa i lumbago. Sprawdza się również w terapii chronicznego lub ostrego zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów i nerwobóli.

Jad pszczeli okazuje się nieocenionym sojusznikiem w walce z:

 • reumatyzmem (2/3 pacjentów poddanych terapii doświadcza ogólnej poprawy i zmniejszenia odczuwanego bólu),
 • bólami kości i stawów (redukuje ból, ale też przywraca ogólną ruchomość),
 • rwą kulszową,
 • odmrożeniami i bólami spowodowanymi zimnem,
 • chorobami układu mięśniowego – w tym mięśnia sercowego.

Pamiętajmy!

Jad pszczeli jest toksyną. Pod żadnym pozorem nie stosujmy go bez nadzoru lekarza lub doświadczonego apiterapeuty. Sama substancja posiada długą listę przeciwwskazań i możliwych skutków ubocznych.

Mleczko pszczele

Pokusimy się o stwierdzenie, że jest to pszczela ambrozja. Jedyny pokarm królowej ula. Substancja, która zawiera całą gamę witamin, minerałów i aminokwasów. Działa bakteriobójczo i odżywczo, dzięki czemu odmładza i regeneruje. Szczególnie polecane w walce z chorobami żołądka czy jelit. Jest również prawdziwym pogromcą reumatyzmu. Dzięki zawartym w nim minerałom odżywia chorą chrząstkę stawową, odczuwalnie poprawiając stan chorego, ponadto świetnie sprawdzi się również w działaniu profilaktycznym.

Propolis i wosk pszczeli

Są elementem budulcowym ula i mają zapewnić mu ochronę. Z wosku jest wykonana ściana zewnętrzna, a propolis (kit pszczeli) wyścieła i uszczelnia wnętrze. Mają twardą strukturę, a przy tym silne działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe. Świetnie sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych kręgosłupa i reumatyzmie. Co ciekawe propolis jest nazywany „naturalną aspiryną”, wszystko dzięki jego przeciwzapalnym właściwościom. Kit pszczeli i wosk przynoszą pozytywne rezultaty w przypadku „wypadnięcia” krążka międzykręgowego, zarówno w fazie podostrej, jak i chronicznej.

Produkty pszczele można spotkać w wielu formach. Od syropów i olejków aż do proszków czy tabletek. Ich lecznicze działanie jest niepodważalne, a dalsze badania odkrywają jeszcze więcej sekretów.

Udostępnij ten artykuł: