Skolioza u dzieci

Skolioza – jak działać, gdy pojawia się u Twojego dziecka

Bycie rodzicem to solidne wyzwanie. Pierwsze lata życia dziecka to dbanie o to, by jego organizm zdrowo się rozwijał. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na budowę kręgosłupa. Coraz więcej młodych ludzi zmaga się z wadami kręgosłupa, a wśród nich najczęstszą jest skolioza.

Co to jest i skąd się bierze?

W prostych słowach – skolioza to skrzywienie kręgosłupa. I choć często nazywane „bocznym” to potrafi występować aż w trzech płaszczyznach (czołowej, strzałkowej i poprzecznej). Wada ta może być wrodzona, bądź nabyta, jednak bez względu na jej pochodzenie kluczowe jest działanie, które zapobiegnie jej rozwojowi.

Jak ją rozpoznać?

 • Zauważysz różnicę w wysokości między prawym i lewym barkiem - powodem będzie przykurcz mięśni klatki piersiowej z jednej lub drugiej strony.
 • Zaczniesz dostrzegać garb żebrowy formujący się po prawej lub lewej stronie pleców.
 • Wcięcie talii będzie wyraźniejsze z jednej strony.
 • Dziecko będzie miało problem z utrzymaniem naturalnego wygięcia klatki piersiowej.

Czego rodzic nie powinien?

Skoliozie nie warto kibicować, dlatego zrób wszystko, by uniknąć tych błędów:

 • Nie noś dziecka na jednym biodrze zbyt długo – to naturalne, że preferujemy spanie, siedzenie czy stanie w konkretnych pozycjach. Jednak dla dobra Twojego dziecka (a w tym i Twojego!) staraj się zmieniać biodra, na których opierasz malucha.
 • Nie pionizuj – nauka chodzenia czy stania wymaga swojego czasu, to nie wyścigi. Nie wymuszaj na dziecku nauki nowych pozycji zbyt wcześnie, nic na siłę!
 • Unikaj nosidełka pionowego w pierwszych miesiącach życia dziecka. To, że jest modne wcale nie oznacza, że jest dobre dla Twojej pociechy.
 • Nie siadajmy na jednej pięcie – zmieniaj pozycje w trakcie zabawy, by nie forsować jednej strony kręgosłupa, to samo tyczy się wszystkich codziennych czynności. Dbaj, by dziecko rozwijało swój kręgosłup prawidłowo.

Skolioza! - To co teraz robimy?

Nie łudźmy się, bardzo trudno jest uniknąć skoliozy przy dzisiejszym trybie życia. Jednak warto z nią walczyć. Możesz dziecku w tym pomóc.

 • Bądźcie aktywni! Ćwiczenia fizyczne bywają zbawienne – jednak tylko te przemyślane! Naucz dziecko jeździć na rowerze i weź je na basen. Sporty wymuszające symetryczne ułożenie ciała to wasz sprzymierzeniec. Warto również wdrożyć profesjonalne ćwiczenia przygotowane przez fizjoterapeutę.
 • Zabawa? No pewnie! – tylko nie zapomnij o pozycji. Siad skrzyżny, japoński, czy chodzenie na czworaka to najlepszy wybór.
 • Nadzoruj sen dziecka i koryguj ułożenie ciała. Spanie na plecach będzie w porządku, na boku również…ale! Na odwrotnym do posiadanego skrzywienia (jeśli wklęsłość jest po prawej stronie, to spać należy na lewej…i odwrotnie). Zainwestuj również w porządny materac. Najlepiej twardy, a pod głową mała poduszka.
 • Rozmawiaj i motywuj. To naturalne, że nie będziesz podążać za dzieckiem krok w krok. Trzeba dać malcowi samodzielnie poznawać świat. Rozmawiaj z nim o jego postawie, by jak najwcześniej wyrabiało sobie samoświadomość. Wspieraj i zachęcaj do walki o zdrowy kręgosłup – to przyniesie najlepsze efekty!

Nie wiesz, jak poradzić sobie ze skoliozą u Twojego dziecka? Skontaktuj się ze specjalistami z FizjoSanat. Uzyskasz odpowiedź na swoje pytania i fachową pomoc.

Udostępnij ten artykuł: