Rodzaje stóp

Stopy to część ciała, którą zdecydowanie lubimy pomijać w trakcie naszego codziennego funkcjonowania. Często mają dla nas znaczenie czysto estetyczne, więc póki nie zaczniemy odczuwać dużego dyskomfortu podczas chodzenia, to nie skupiamy się zbytnio na ich budowie. Z biegiem czasu zaczynamy jednak dostrzegać pewne deformacje, napięcia czy zmiany w strukturze. Zaczynamy się wtedy zastanawiać – co teraz?

Trudno uznać zdrowie stóp za temat modny. Media zalewają nas informacjami na temat mięśni, kręgosłupa, włosów czy paznokci, jednak ile z nich jest poświęconych tematyce ludzkiej stopy? Zdecydowanie za mało.

Każda stopa jest inna. Nawet w tej samej parze. Medycynie udało się jednak wyróżnić pewne główne typy, do których można je przypisać. Każdy z nich ma większe lub mniejsze predyspozycje do różnego rodzaju schorzeń. Bo choć rzadko się o tym wspomina, czasem dolegliwości pojawiają się z przyczyn genetycznych, a nie zewnętrznych.

Stopa egipska

Najpopularniejsza, a co za tym idzie uznawana za „idealną”. Występuje u 50%-70% populacji, a jej cechą charakterystyczną jest długość I palca. Paluch jest najdłuższy, następnie wszystkie palce maleją w linii prostej. Choć estetycznie zachwyca, jest niestety narażona na całą gamę dolegliwości. Podczas aktywności najbardziej obciążone są śródstopie oraz wspomniany paluch.

Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że wystąpią tzw. Halluksy. Nierównomierne rozłożenie nacisku na stopy może również prowadzić do tworzenia się modzeli, palców młotkowatych czy przykurczu Achillesa.

Co warto zrobić?
Najlepiej zapobiegać. Unikać butów na wysokim obcasie, zwłaszcza tych ze zwężonymi czubkami. Postawić na ćwiczenie stóp - w wyborze odpowiednich ćwiczeń pomoże Ci ortopeda. Jeśli chcesz w pełni postawić na odpowiednią profilaktykę, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w indywidualne wkładki ortopedyczne, przygotowane specjalnie dla Ciebie przez wykwalifikowanego specjalistę.

Stop grecka

Nazywana również stopą Mortona. Główną cechą charakterystyczną jest długość II palca, przewyższająca paluch. W zależności od ułożenia palca III, IV i V mamy później do czynienia z rodzajem prostokątnym lub spadzistym stopy greckiej.

Z racji budowy, podczas chodzenia, najbardziej obciążony jest drugi palec. Osoby posiadające ten typ stopy są narażone głównie na ryzyko schorzenia nazywanego „Palce młotkowate”. Deformacja obejmuje palce od II do V. Zmiany mogą być spowodowane zarówno przez nierównomierne obciążenie stóp, nieprawidłowy chód, jak i noszenie niedopasowanego obuwia.

Jak sobie radzić?
Z pomocą przyjdzie wygodne obuwie lub specjalne wkładki termoplastyczne, które zahamują rozwój schorzenia.

Stopa rzymska

Występuje tylko u 10% populacji, a szkoda, bo stopa rzymska, zwana też kwadratową, jest najbardziej odporna na wszelkie dolegliwości i deformacje.

Dzięki charakterystycznej budowie, gdzie palce I,II i III są tej samej długości, a pozostałe znacznie krótsze, znaczenie lepiej znosi nacisk podczas chodzenia czy stania. Sama stopa sprawia wrażenie mocnej i krępej.

Mówią wprost, trzeba się bardzo postarać, by ją zdeformować, a zdarzyć się to może głównie przez wieloletnie noszenie źle dobranego obuwia.

Miewasz problemy ze stopami? Zgłoś się do specjalistów z gabinetu FizjoSanat!
Pomożemy Ci uporać się z dolegliwościami, a także wykonamy i dopasujemy indywidualne wkładki ortopedyczne.

Udostępnij ten artykuł: